عاشقان دست دادند دم نزدند،ما چگونه ایم؟

غلام سیاهی را خدمت امیر المومنین آوردند که دزدی کرده بود.حضرت فرمود ای غلام دزدی کردی؟عرض کرد بله یا علی،حضرت فرمود قیمت آن چه دزدیدی به دانک و نیم می رسد(واحد قیمت گذاری آن زمان)؟غلام عرض کرد بله،حضرت فرمود بار دیگر از تو می پرسم اگر اعتراف کنی انگشت دست راست تو را قطع می کنم.
غلام عرض کرد بله یا امیر المومنین؛حضرت بار دیگر از وی پرسیدن و او اعتراف کرد.به فرمان امام انگشتان دست راست او را بریدند.غلام سیاه انگشتان دست بریده را بر دست دیگر گرفته و بیرون رفت،درحالی که خون از آن می چکید.
عبدالله بن الکواء(یکی از منافقین مدینه)به وی رسید و گفت:غلام سیاه دست راستت را چه کسی بریده؟غلام گفت:شاه ولایت امیر مومنان پیشوای متقیان مولای من و جمیع مردمان و وصی رسول آخر الزمان.
ابن الکواء گفت:او دست تو را بریده است و تو مدح و ثنای او می کنی؟غلام گفت چکونه مدح او نگویم که دوستی او با خون و گوشت من آمیخته شده است آن حضرت دست من را به حق برید.
ابن الکواء به خدمت حضرت امیر رسید و آن چه از غلام شنیده بود را به حضرت عرضه داشت.حضرت فرمود:ما را دوستانی است که اگر به حق قطعه قطعه شان کنیم به جزء دوستی ما نی افزایند،و دشمنانی می باشد که اگر عسل به گلویشان فرو کنیم جزء دشمنی ما نی افزایند .
پس حضرت امام حسن را فرستاد که برود و غلام را بیاورد حضرت غلام را احضار کرد و خضرت امیر فرمود:ای غلام من دست تو را بریدم و تو مدح و ثنایم می کنی؟!
غلام عرض کرد:مدح و ثنای شما را حق تعالی کردمی کند،من که باشم که مدح شما را کنم یا نکنم!حضرت دست او را به معجزه به جای خود گذاشت و رادای خود را بر روی آن انداخت و دعایی بر آن خواند و در همان لحظه انگشتان غلام به حالت اول برگشت و خوب شد.مثل این که اصلا آن انگشتان را نبریده اند.
آدرس:یکصد موضوع پانصد داستان ج 1 ص 540
ادرس منبع دیگر:تحفه المجالس ص  113

منبع :سایت راه فضیلت  

/ 11 نظر / 16 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عسل خاتون

میسیییییییییییییییییی [بغل] دوستیمون مبالکککککککککککککک[قلب][گاوچران]

محمّــد

سلام؛ حکایت زیبایی بود...[گل] ممنون[گل]

خادم المهدی(عج)

جمعه یعنى یك غزل دلواپسى جمعه یعنى گریه هاى بى كسى جمعه یعنى روح سبز انتظار جمعه یعنى لحظه هاى بى قرار بى قرار بى قراریهاى آب جمعه یعنى انتظار آفتاب جمعه یعنى ندبه اى در هجر دوست جمعه خود ندبه گر دیدار اوست جمعه یعنى لاله ها دلخون شوند از غم او بیدها مجنون شوند جمعه یعنى یك كویر بى قرار از عطش سرخ و دلش در انتظار انتظار قطره اى باران عشق تا فرو شوید غم هجران عشق جمعه یعنى بغض بى رنگ غزل هق هق بارانى چنگ غزل زخمه اى از جنس غم بر تار دل تا فرو شوید غم هجران دل لحظه لحظه بوى ظهور مى آید عطر ناب گل حضور مى آید سبز مردى از قبیله عشق ساده و سبز و صبور مى آید منتظر حضورتان ؛؛ هيئت جوانان منتظران المهدي(عج)؛؛ التماس دعا

سجاد

سلام ...لينك من را نگذاشتي باشه اشكال نداره.. [گل][گل][گل][گل] سرور گرامي خواستم به اطاع شما برسانم كه لطفا در صورت تمايل قسمت نظرات هر پست را كامل رويت فرماييد من در ان قسمت به سوال كاربران گرامي جواب داده ام و اين سوال و جواب در اكثر پست هاي من موجود است [گل][گل][گل][گل]

امیر

سلام دوست من هموطن و همنوع گرامم آیا آدمیان را میشناسی؟ و یا تا بحال با آدمیان برخورد داشته ای؟ آیا تا بحاب در آدمیان سیر و سفر کرده ای و مطالبش را دیده یا خوانده ای؟ آیا میدانی چرا امریکا ستیزی یک وظیفۀ انسانی و الهی است ؟ آیا از اباحه گری و شکاکیت ایجاد شده چیزی میدانی آیا از چرایی خلقت آگاهی؟ آیا میدانی من و تو در این دوران ک دشمن در کمین گاه نشسته چه وظیفه ای داریم به آدمیان بیا و پاسخ سوالت را در مطالبش بیاب و برای کمک به بهتر شدن آن نقدی نما و راهنمایی باش که بسی محتاج نظر و نقد توام

ماشا

سلام دوست من. وبلاگت باز نشد.يعني فونت مونتش ريخته به هم.نتونستم پستهاتو بخونم. به روزم و چشم به راهت.

امیر

سلام سلامی چو بوی خوش آشنایی به خانۀ قلبم که مالامال از محبت انسانهاست وقتی قدم میگذاری، وجودم سرشار از امید و عشق به هدف و تکامل میگردد. در آرزوی آنم که مرا و یا مطالبی را که میخوانی با نظری آنرا همراه و راهنما باشی. فراموش نکن که ما انسانها به همدیگر برای تکامل و عروج به اعلی اعلیین بسی محتاجیم . پس وقتی به منزلگاه خویش میآیی آنرا به زیبایی نظرت ذین کن و بگو نظرت در مورد سوالی که طرح شده چیست آیا تو هم با امریکا ستیزی به عنوان یک وظیفه انسانی و الهی معتقدی یا نه؟ اگر معتقدی چرا ؟ و اگر نه چرا؟ و آیا دولتمردان امریکا را فرزندان شیطان میدانی و یا آنکه ملعبۀ در دست صهیونیستهاست که فرزندان راستین شیطانند و ابلیسان زمانه؟

محمد

السلام علیک یا اول و یا آخر و یا ظاهر و یا باطن و یا من هو بکل شئ علیم......یا امیرالمومنین......[گل]

فاطمه

وب خوبی دارین خواستین سربزنید