آغازغیبت صغری و ماجرای سرداب مقدس قسمت اول

سرداب به چه مکانی گفته میشود :
قبل از هر بحثی باید بررسی کنیم که سرداب چگونه محلی است وچه استفاده ای داشته است تا در آخر بتوانیم بهتر نتیجه گیری کنیم :
از بررسی کاربردهای گوناگون واژه سرداب در لغت و عرف عامه مردم به خوبی معلوم می‌شود که این کلمه در کتاب‌های لغت و اصطلاح رایج در زبان اغلب مردم در طول تاریخ به یک معنی به کار می‌رود. توضیح آنکه سرداب و سردابه به خانه‌ای گفته می‌شود که آن را در زمان‌های سابق ـ به ویژه در مناطق گرمسیر ـ در آن موقع که هنوز وسایلی چون کولر، پنکه، یخچال و... ساخته نشده بود، در زمین می‌ساختند تا در ایام بسیار گرم تابستان از طریق سکونت در آنجا از گزند گرما در امان باشند و به وسیله قرار دادن اغذیه و اشربه فاسد شدنی در این مکان، از فاسد شدن آنها جلوگیری نمایند
مرحوم دهخدا دراین‌باره می‌نویسد:
سرداب خانه‌ای را گویند که در زمین سازند، تا در گرما به آن پناه برند و آب در آنجا نگاه دارند تا سرد بماند..(2)
همچنین در تعریف آن گفته اند :
خانه‌‌ای که در زمین سازند و حوض آب سرد در آن باشد و در گرمای تابستان آن‌جا خواب راحت کنند و آن به فتح «سین» است و اعراب آن را معرّب کرده به کسر «سین» خوانند و «سرد» را نیز به «صاد» نویسند.این شیوه ساختمان‌سازی در بسیاری از مناطق عراق، از جمله شهر سامراء که دارای آب و هوای گرم و خشک می‌باشد، مرسوم بوده وهست
لازم به ذکر است که درباره سردابهای سامراء دو دیدگاه وجود دارد:
بسیاری بر این باورند با توجه به شرایط جغرافیایی منزل، همانند دیگر خانه‌ها از ابتدا این سرداب با همین عنوان و کارکرد وجود داشته است؛
برخی دیگرهم مانند مرحوم علامه عسکری بر این باور بوده اند که شهرهایی مانند سامرا و شهرری با گذر ایام به واسطه اختلاف ارتفاع پدیدار شده شهرهای جدید روی شهرهای قدیم ساخته می‌شده اند. بنای شهر جدید روی شهر قدیم باعث می‌شود که خانه‌های مسکونی شهر قدیمی کارکرد سردابی شهرهای جدید را پیدا کند. بنا بر این نظر، سرداب مورد بحث ما همان منزل مسکونی ائمه(علیه السلام) بوده که با ساخت شهر جدید چون در ارتفاع پایین‌تری قرار گرفته به مانند سرداب به نظر می‌آید
در داخل سردابها معمولا حوضی از آب درست میکردند که همیشه آب خنک داشته باشند ...
به هرحال خانه امام هادی (ع) سردابی داشت که داخل آن چاه ویا حوضی از آب قرار داشته که بعد از شهادتش به ارث، منتقل به امام عسکرى (ع) شد.

از این سرداب چه استفاده ای میشده ؟
اولا این سرداب همانند سردابهای دیگر محلی خنک بوده که در روزهای گرم از آن استفاده میشده ودارای دو اتاق زنانه ومردانه بوده است
لازم به ذکراست که این سرداب‌ محل‌عبادت‌ سه‌امام‌ معصوم‌ یعنی‌امام‌هادی‌ (ع)،امام‌حسن عسکری‌(ع)وامام‌ زمان‌(عج)بوده‌است‌
بنا بر گزارش‌های مسلم تاریخی و روایات معتبر متعدد تعداد قابل توجهی از تشرفات به محضر امام عصر(علیه السلام) تا آغاز غیبت کبرا و خصوصاً در دوره حیات امام عسکری(علیه السلام) در این خانه و سرداب شریف انجام گرفته است؛ از آن جمله‌اند: دیدار علی بن بلال، احمد بن هلال، محمد بن معاویه بن حکم و...
طبق برخى روایات هم ، دیدار حضرت مهدى(ع) با شخصیتهاى بزرگ و قابل اطمینان شیعه در زمان حیات پدر بزرگوارشان در این خانه و سرداب شریف انجام گرفته است. در این زمینه جعفر بن محمد بن مالک روایت کرده است:
على بن بلال و احمد بن هلال و محمد بن معاویه بن حکم و... به من گفتند: روزى ما در خانه امام حسن عسکرى(ع) حاضر شده بودیم تا درباره جانشین آن حضرت از ایشان سؤال کنیم. حاضران در آن مجلس حدود چهل نفر از شیعیان مورد اعتماد بودند. در آن مجلس عثمان بن سعید خطاب به امام عسکرى(ع) گفت: « یابن رسول‌‌اللَّه ما به خدمت رسیده‌‌ایم تا درباره موضوعى که شما آن را بهتر از ما مى‌‌دانید سؤال کنیم».
در این لحظه امام عسکرى(ع) به عثمان بن سعید فرمودند: بنشینید! وقتى عثمان بن سعید نشست امام عسکرى(ع) از جاى خود بلند شدند و به سمت در به راه افتادند چون به آستانه در اتاق رسیدند خطاب به جمعیت فرمودند: «هیچ‌‌کس از اتاق خارج نشود تا من برگردم». سپس به سرعت از اتاق خارج شدند و مدتى نگذشت که حضرت عسکرى(ع) برگشتند در حالى که کودک بسیار زیبایى را - که چهره‌‌اش چون ماه درخشان بود - همراه داشتند. آنگاه به حاضران در آن مجلس فرمودند: « بعد از من امام شما ایشان است از او پیروى کنید و ضمناً بدانید که بعد از این دیگر شما او را نخواهید دید».
لازم به ذکر است که این سرداب همچنین محل دفن بعضی از امام زاده گان میباشد که تاریخ تعداد آنها را 22نفر ذکر کرده است
سرداب این خانه، اکنون در طرف غربی صحن عسکریین(علیهما السلام) از جهت شمالی قرار گرفته و در طول این مدت، اصلاحاتی در آن شده و نیز تغییراتی صورت گرفته است.وهم اکنون هم بر اثر بمب گذاری دشمنان اسلام ویران شده وبازهم در دست تعمیر وبازسازی است ...

چه زمانی غیبت امام زمان (عج) شروع شد؟
در مورد ماجرای غیبت وچگونگی آغازوزمان آن سخنان بسیاری وجود دارد که ما یک یک آنان را بیان میکنیم
در آغاز غیبت میان علما و دانشمندان اختلاف است. سه نظر در آن وجود دارد:
1- گروهى مانند شیخ مفید(ره) آغاز غیبت صغرا را از هنگام ولادت حضرت مهدى(ع) به شمار آورده اند(3). زیرا از همان سالهاى آغازین ولادت آن حضرت غیبت نسبى داشت و شمارى اندک از یاران وى را مشاهده کردند. ومدت طول آن را تا زمان وفات چهارمین سفیر میدانند بنابراین نظر دوره غیبت صغرا تقریباً 74 سال مى شود یعنى از آغاز ولادت تا پایان سفارت آخرین سفیر حضرت.
2- برخى بر آنند که غیبت صغرا از سال 260 هـ . ق. یعنى سال درگذشت امام حسن(ع) آغاز شد و این مدت تا شروع غیبت کبرا دوران آمادگى شیعیان و اُنس آنان به جدایى از امام زمان(ع) نام گرفت. این دوران تقریباً هفتاد ساله غیبت همه جانبه نبود. سفیرانى رابط بین امام ومردم بودند و مردم با واسطه پرسشهاى دینى و دنیایى خود را از آن حضرت دریافت مى کردند.
3 - گروهى از سنی مذهبان ودشمنان میگویند که شیعیان اعتقاد دارند :آغاز غیبت امام(ع) زمانى است که مأموران خلیفه به منزل حضرت در سامرا هجوم آوردند تا وى را دستگیر کنند و آن حضرت در آن هنگام در سرداب و همان جا از دیده ها پنهان شد و تاکنون در آن جا بدون آب و غذا زندگى مى کند و روزى از آن جا ظهور خواهد کرد.دلیل ومدرکشان احترام زیادی است که شیعیان به این مکان یعنی سرداب میگذارند !!!
این داستان چنان شهرت یافته که وى را (صاحب سرداب) لقب داده اند(4)


اتهامات وشبهات دشمنان واهل تسنن به شیعیان در زمینه سرداب مقدس چیست ؟
اتهامات را در کل در چند دسته میتوان خلاصه کرد :
1- شیعیان سرداب را محل غیبت امام زمان (عج) میدانند
2- شیعیان سرداب را محل زندگی امام زمان (عج) میدانند
3- شیعیان سرداب را محل ظهور امام زمان (عج) میدانند

غیبت امام زمان (عج) چگونه بوده است ومساله سرداب از کجا نشات گرفته ؟
در ادامه بحث به روایات چندی از سرداب که احتمالاً منشأ چنین تحریفاتی شده، اشاره می‌کنیم تا با بیان آنها به عقیده شیعه بپردازیم که به قسمتی از آن اشاره شد.
1- قبلا گفتیم که عده ای از شیعیان مانند شیخ مفید(ره) آغاز غیبت صغری را از هنگام ولادت حضرت مهدى(ع) به شمار آورده اند(5). زیرا از همان سالهاى آغازین ولادت آن حضرت غیبت نسبى داشت و شمارى اندک از یاران وى را مشاهده کردند. ومدت طول آن را تا زمان وفات چهارمین سفیر میدانند بنابراین نظر دوره غیبت صغرا تقریباً 74 سال مى شود یعنى از آغاز ولادت تا پایان سفارت آخرین سفیر حضرت.
اما جالب است که بدانیم اهل سنت با غرض ورزی یا از روی جهالت همین سخنان را تغییر داده وبه دروغ و داستان سرایی شیعیان را مسخره میکنند که : شیعیان اعتقاد دارند امام زمان در بدو تولددر آغوش مادرش غایب شده است حتی این ریشخند سالها قبل هم وجود داشت مثلا :
ابن خلدون نویسنده سنی مذهب در این زمینه می‌نویسد:
«غلو کنندگان شیعه مخصوصاً دوازده امامی‌ها می‌پندارند: دوازدهمین امامشان که محمدبن حسن العسکری است که از او به لقب مهدی یاد می‌کنند، داخل سرداب خانه‌شان در شهر حله متولد شد و در حالی که در آغوش مادرش مخفی بود غائب گشت و او در آخرالزمان ظهور و زمین را از عدل و داد پر می‌کند...»(6) و در ادامه گفتارش اضافه می‌کند که:
«... شیعیان هم‌اکنون نیز بعد از نماز مغرب جلو در این سرداب، با اسب‌های آماده جمع می‌شوند واو را به اسم صدا می‌زنند که: ای سرور ما اکنون ما آماده‌ایم ظهور کن...!!! »

رفع اتهام :
اولا سئوالی که از دانشمندان اهل سنت داریم این است که شما در کدام یک از کتب اهل تشیع این سخن (غایب شدن در آغوش مادر در سرداب ) را دیده اید که آن را به آنها نسبت میدهید ؟!!در تمامی کتب شیعیان چنین سخنی دیده نمیشود که امام زمان در آغوش مادرش هنگام تولد غایب گشته چه برسد به اینکه این واقعه در سرداب رخ داده است در ثانی شیعیان اعتقاد راسخ دارند امام زمان (عج) در سامراء بدنیا آمدند و فقط در خفا زندگی میکردند وهیچ وقت در آغوش مادرش در سرداب غیب نشدند !!!! و بودند کسانی که ایشان را چند روز پس از تولد در حضور پدرش ملاقات میکردند سخنان حکیمه خاتون وبسیاری دیگر در این زمینه آمده است ...وحتی امام زمان (عج) در زمان شهادت پدر بزرگوارشان بر پیکر پدر نماز خواندند وهمگی شاهد این واقعه بودند وهمه اینها مدارکی قابل استناد است که حتی در بسیاری از منابع اهل سنت هم به آن اشاره شده !! (برای اطلاع بیشتر به شاهدان ولادت امام زمان (عج) رجوع شود )
اگر استنادتان سخن گروهی مانند شیخ مفید است باید عرض کنیم که منظور گروهی مانند شیخ مفید فقط این بوده که چون امام زمان (ع) تولدشان مخفیانه و زندگیشان مخفیانه بود وتعدادی اندکی از وجود وی اطلاع داشته اند این خود نوعی غیبت البته نسبی حساب میشود...واین سخن شیخ مفید درست ومنطقی جلوه میکند ونمی توان به آن خرده گرفت زیرا ایشان غیبت نسبی امام را از زمان تولد وغیبت کامل وواقعی ایشان را از زمان وفات امام حسن عسکری (ع) میدانند ....
وما دراین سخنان هرگز کلمه سرداب و غیبت کامل در آغوش مادر را نمیبینیم !!!پس اهل سنت این سخن احمقانه را از کجا در آورده اند !!!سخنی که متاسفانه دست آویزی برای فرقه های مختلف دشمن اسلام شده ودر فرصتهای مختلف برای استهزاء شیعیان استفاده میشود !!
من با صراحت میگویم اگر کتب اهل سنت وشیعیان را بررسی کنیم درمی یابیم که این سخن مسخره ای است که اولین بار دشمنان حضرت و اهل سنت آن را ساخته وپرداخته اند وبه شیعیان نسبت داده اند تا با مضحک نشان دادن آن وجود مقدس امام زمان (عج) را زیر سئوال ببرند !!!

2- در زمان شهادت امام حسن عسکری (ع) وپس از آن ما شاهد این هستیم که سربازان سه بار به خانه امام حسن عسکری (ع) یورش میبرند تا امام زمان (عج) را دستگیر کنند
الف : یورش اول : بار اول زمانی است که امام حسن عسکری (ع) به شهادت رسیدند ووجود امام زمان (عج) بر همگان آشکار ومسلم شد جعفر کذاب عموی امام که آرزوهای خود را بر باد رفته میدید به فکر نابودی امام زمان (عج) افتاد وی خود را فورا به دارالعماره رساند وخلیفه را از وجود فرزند امام حسن عسکری (ع) آگاه کرد
پس از آن‌که کاروان قمی‌ها از دیدار امام مأیوس شدند و از سامرا خارج گشتند، آن حضرت توسط غلامش با آن کاروانیان ارتباط برقرار می‌کند که جعفرعموی حضرت این خبر را به دربار خلیفه می‌رساند که آن روزها به شدت به دنبال این بودند که امام عسکری(علیه السلام) از خود فرزند یا نایبی بر جای گذاشته یا خیر؟
شیخ صدوق در روایتی از ابوالحسین ـ حسن بن وجناء نقل می‌کند که جدّ پدرم زمان هجوم مأموران عباسی در خانه امام حسن عسکری(علیه السلام) حضور داشت و او نقل می‌کند که همراه مهاجمان، جعفر نیز وارد خانه شد و همه جا را برای یافتن حضرت قائم(عجّل الله تعالی فرجه الشریف) جستجو کرده و خانه را به غارت بردند و من که سعی داشتم مولایم را ببینم با او رو در رو شدم و آن حضرت بدون آن‌که کسی متوجه شود ، از غفلت مهاجمان استفاده کرده از در خانه خارج شد. ، بدون آن‌که کسی او را ببیند واین آغاز غیبت صغری بود
در آن هنگام کنیزی به نام صقیل(بعضی گفته اند اوهمان مادر امام زمان است ) برای نجات امام زمان (عج) وگمراه ساختن سربازان خود را بادار معرفی کرد سربازان اورا دستگیر کرده ومدتها زیر نظر داشتند
در اثر فتنه انگیزی جعفر خلیفه دودمان امامت را محاصره کرده،اعضاء خانه امام حسن عسکری (ع) را به سیاه چالهای زندان منتقل کرد(7)
این روایتی است که در تمام کتب شیعه روایت شده وآن را آغاز غیبت صغری دانسته اند آیا در اینجا شما کلمه سرداب مشاهده میکنید ؟!آیا در اینجا حرفی دال بر اینکه امام زمان درچاه یا دیوار سرداب فرو رفته باشد مشاهده کردید ؟!!

ب – یورش دوم :
در روایات آمده جعفر کذاب دائم خانه امام را زیر نظر داشت تا خلیفه را از وجود امام آگاه کند تا اورا دستگیر سازندوهرگاه ردی از امام میافت به حکومت وقت اطلاع میداد تا وی را دستگیر سازند
شیخ الطائفه، از فردی به نام رشیق، صاحب مادرانی که گویا از افسران بلندپایه و عناصر حکومتی در دستگاه عباسیان در عصر معتضد بوده، حکایتی نقل می‌کند که می‌گوید:
ما سه نفر بودیم که معتضد عباسی به سراغمان فرستاد و گفت که هر کدام از ما اسبی سوار شویم و مرکبی را همراه آوریم و هیچ کس با ما نباشد و سبک‌بار در حالی که جز روپوش بالای زین چیزی بر مرکب نگذاشته باشیم، به سرعت حرکت کنیم و به سامرا برویم. در آن‌جا محله‌ای برای ما توصیف کرد و خانه‌ای را یاد آورد و گفت وقتی به آن‌جا رسیدید، بر در خانه خادمی سیاه می‌بینید، ولی با شدت و قهر وارد شوید و هر کس را دیدید، سر از پیکرش بردارید و برای من بیاورید.
به سامرا رفتیم و آن‌چه را گفته بود، یافتیم. در مدخل آن خانه غلامی سیاه دیدیم که مشغول بافتن بندی بود. از او جویای خانه و ساکنش گشتیم و پرسیدیم در خانه کیست؟ گفت صاحبش و به ما هیچ اعتنایی نکرد. ما وارد خانه شدیم و تمام خانه را جست‌وجو کردیم. پرده‌ای زیبا در آن خانه آویخته بودند. من آن را بالا زدم، دیدم اتاقی است بزرگ ولی گویی پر از آب است و در انتهای آن حصیری که فکر کردم روی آب آن را پهن کرده‌اند و بر روی آن حصیر مردی که از همه مردم زیباتر می‌نمود، به نماز ایستاده بود که به ما و سلاح‌های ما اعتنایی ننمود. یکی از همراهان ما به نام احمد بن عبدالله قدم پیش نهاد تا وارد اتاق شود، ولی در آب فرو رفت. دستش را گرفتم و نجاتش دادم، در حالی که بی‌هوش شده بود. ساعتی بعد همراه دیگر ما اقدام کرد و همانند احمد به همان وضع مبتلا شد. من مبهوت ماندم که این آقا کیست. پس به صاحب‌خانه گفتم که از خدا و شما معذرت می‌خواهم، به خدا سوگند من بی‌خبر بودم و نمی‌دانستم که به کجا می‌آیم، اینک توبه می‌کنم و به سوی حق برمی‌گردم، ولی باز او به ما توجهی نکرد. آن‌چه دیدیم ما را به هراس انداخت و بازگشتیم. معتضد در انتظار ما بود و ما شب هنگام به بغداد رسیدیم و بر خلیفه وارد شدیم. او ماجرا را از ما پرسید. ما هم به طور تفصیل واقعه را برای او بازگو کردیم، خلیفه گفت وای بر شما آیا قبل از من هم کسی شما را دیده و سخن شما را شنیده است. گفتیم خیر. گفت من فرزند جدم نباشم که اگر کسی از این داستان باخبر شود و شما را گردن نزنم و به زندگی‌تان خاتمه ندهم. ما هم جرئت نقل این ماجرا را نداشتیم تا معتضد از دنیا رفت. (8)
این روایت در تمامی کتب شیعه دیده میشود فقط با این تفاوت که عده ای زمان وقوع آن را هنگام شهادت امام حسن عسکری (ع)وزمان معتمد ذکر کرده اندوآن را آغاز غیبت صغری دانسته اند
به هر حال آیا در این روایت که در تمام کتب شیعه به همین شیوه بیان شده شما کلمه سرداب میبینید ؟آیا در اینجا گفته شد که امام زمان (عج) خود را در زیر زمین خانه پنهان کرده ؟!!
هر چند شیخ‌الطائفه در کتاب الغیبه و علامه مجلسی در بحارالأنوار به نقل از شیخ، آن مکانی را که پر از آب بوده، با قید «اتاق» ذکر کرده‌اند، ولی قطب راوندی (م. 573قمری) در کتاب الخرائج و الجرائح و علامه اربلی در کشف الغمه از آن مکان با نام «سرداب» یاد می‌کنند و می‌نویسند:
که رشیق گوید چون من پرده را بالا زدم، دیدم سردابی است پر از آب.
باید بگوییم که بالافرض که به جای کلمه اتاق کلمه سرداب به کار برده شده باشد باز هم چیزی عوض نمیشود زیرا گفته شده که امام از خانه خارج شده وداخل خانه نمانده وحرفی از اینکه در داخل سرداب خود را در دیوار یا چاه آن پنهان کرده باشد دیده نمیشود در ثانی اگر این اتفاق رادر زمان معتضد بدانیم ربطی به آغاز غیبت ندارد زیرا سالها قبل از آن در زمان معتمد عباسی ودر زمان شهادت امام حسن عسکری (ع)یعنی سال 260 هجری امام زمان غایب شدند وغیبت صغری آغاز شده بود !! پس این واقعه در زمان معتضد که در سال 279ق. حکومت را به دست گرفته بود اتفاق افتاده است؛ یعنی حداقل نوزده سال پس از آغاز دوره غیبت صغری...
واگربالفرض این روایت درست باشدودر زمان شهادت امام حسن عسکری (ع) ودر زمان معتمد رخ داده باشد وآن را مقدمه غیبت صغری بدانیم به دلیل اینکه این سرداب آخرین محل دیده شدن وتعقیب امام زمان بوده است به سرداب غیبت شهرت یافته نه اینکه محل غیبت باشد

ج: یورش سوم :
در یک مورد معتضد (شانزدهمین خلیفه عباسى) عده‌‌اى از سربازان خود را از بغداد به سامرا فرستاد تا به طور ناگهانى، در یک فرصت مناسب در حالى که اطراف خانه امام عسکرى(ع) را به محاصره در مى‌‌آورند به داخل منزل یورش ببرند و اگر حضرت مهدى(ع) را در آنجا یافتند دستگیر نمایند.
یکى از سربازان شرکت کننده در آن یورش این واقعه را چنین شرح مى‌‌دهد:
وقتى سربازان خلیفه وارد حیاط خانه امام عسکرى(ع) شدند و بخشهاى مختلف خانه را مورد بررسى قرار دادند به در سرداب منزل رسیدند و از صداى تلاوت قرآن که به گوش مى‌‌رسید متوجه شدند که امام مهدى(ع) در سرداب مشغول تلاوت قرآن هستند. با مشاهده این کار آنجا را به طور کامل به محاصره خود درآوردند و در پشت در سرداب منتظر ماندند تا موقع خارج شدن آن حضرت او را دستگیر نمایند. مدتى بعد امام(ع) در جلو چشم سربازان خلیفه از سرداب بیرون آمدند و آنجا را ترک کردند بدون اینکه حتى یک نفر از سربازان جرأت پیدا کنند تا کارى انجام دهند.
وقتى که امام(ع) کاملاً از دید سربازان دور شدند. فرمانده نیروهاى خلیفه عباسى به نیروهاى خود دستور داد تا وارد سرداب شوند و امام(ع) را دستگیر نمایند سربازها به او گفتند: مگر ندیدید که او از سرداب خارج شد و از مقابل شما عبور کرد و از خانه خارج شد؟ به محض شنیدن این خبر فرمانده دژخیمان عباسى در حالى که بسیار آشفته و نگران شده بود گفت: من کسى را ندیدم اگر شما او را دیدید چرا دستگیرش نکردید؟ آنها در پاسخ گفتند: ما گمان مى‌‌کردیم که خود شما او را مى‌‌بینید و لزومى نمى‌‌بینید که او را دستگیر کنیم در نتیجه ما هم هیچ‌‌گونه عکس‌‌العملى نشان ندادیم.4
از این تاریخ به بعد سرداب امام حسن عسکرى(ع) به سرداب غیبت مشهور شد. این در حالى بود که سالها پیش از آن؛ یعنى در سال 260ق. به دنبال شهادت حضرت عسکرى(ع) دوران غیبت صغرا شروع شده بود.(9)


رفع اتهام :
این اتفاق ربطی به زمان آغاز غیبت ندارد وپس از آن اتفاق افتاده
از طرفی در اینجا هر چند نام سرداب برده شده اما در آخر میبینیم که امام زمان (عج) از آن خارج گشته واز خانه بیرون رفته اند وسخنی از اینکه خود را در چاه ویا دیوار خانه پنهان کرده باشددیده نمی شود
طبق عقیده شیعه، امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف بعد از ورود به سرداب از آن جا خارج شد و ماموران او را ندیدند. لذا آخرین محل تعقیب،‌ سرداب بوده است ونه آغاز غیبت و این امر، بی سابقه نیست. در « لیله المبیت » نیز وقتی پیامبر در برابر چشم محاصره کنندگان ( مشرکان ) از منزل خارج شد،‌ کسی ایشان را ندید..(10)
سوما در کتب شیعه این روایت بدون کلمه سرداب نقل شده وبه جای آن اتاق ذکر کرده اند و اگر هم این داستان را با کلمه سرداب به کار برده اند همگی منبعشان به کتاب الخرائج و الجرائح،ج2 راوندی نویسنده شیعه مذهب میخوردیعنی اولین کسی که این روایت را نقل کرده....
ویا بالفرض درست بودن روایت با واژه سرداب در این کتاب هرگز ذکر نشده که امام زمان (عج) در سرداب پنهان شده ودر آنجا غیبت کرده است !!! در ثانی راوندی این روایت را اززبان اهل عامه بیان میکندنه شیعیان !!!

نتیجه گیری :
در هر سه روایت یاد شده که لشکریان عباسی وارد خانه آن حضرت می‌شوند، آمده است «آن حضرت از در خارج شده و سپس از چشم‌ها غایب گردیده است.» حال این در، در سرداب یا در اتاق و یا در خانه‌ای که به هر سه اشاره شده، می‌تواند باشد. بی‌گمان، آن حضرت خارج از سرداب یا اتاق دیده شده و بیرون از آنها غایب گردیده است که در بیشتر این موارد، مؤلفان عامه پس از ذکر این روایات و بدون دقت در مضامین آن فقط دو لفظ «سرداب» و «غیبت» را در نظر گرفته‌اند و پس از بیان این‌که حضرت مهدی(عجّل الله تعالی فرجه الشریف) در سرداب غایب گشته، این عقیده را به شیعه نسبت داده‌اند و آن را خرافات نامیده‌اند.
پس ما با جمع بندی مطالب فوق نتیجه میگیریم که این سخن که امام زمان (عج) در سرداب مقدس غیبت کرده ودر آن پنهان شده ودر آن زندگی میکند وغیره ... را در هیچ یک از کتب شیعه ندیده ایم واین سخن کذبی است که به شیعیان نسبت میدهند

یک شبهه:
علمای شیعه چگونه سخن خود را ثابت میکنند؟وقضیه سرداب در منابع شیعه چگونه بیان شده ؟

عقیده هر مذهب یا دینى را مى‏توان از لابلاى کتاب‏هاى علماى آن مذهب یا دین یافت. با مراجعه به کتاب‏هاى علماى شیعه، قبل از ولادت امام مهدى (ع) تا این زمان -که در دسترس همه است- پى خواهیم برد که هیچ یک از آنان حتى نزد عوام از آنها چنین اعتقادى وجود ندارد که دشمنان شیعه به آنها نسبت مى‏دهند
پس اولا طبق گفته دانشمندان شیعه هیچ احدی از شیعیان این سخن را نگفته اند وشیعیان چنین اعتقادی ندارنددوما تنها در دو مورد از کتب شیعیان این جریان نقل شده که با تحقیقات اشکالات بسیاری بردرست بودن آنها وارد میشود وثابت میشود که شیعیان چنین اعتقادی نداشته وندارنداین دو کتاب یکی کتاب الخرائج و الجرایح از قطب‌الدین راوندی و دیگری المزار ابن مشهدی است ما این دوکتاب را مورد بررسی قرار میدهیم تا ثابت شود ادعای اهل تسنن ادعایی واهی بیش نیست

بررسی سرداب در کتاب الخرائج و الجرایح از قطب‌الدین راوندی:
شاید قدیمی‌ترین کتابی که جریان سرداب را نقل کرده، کتاب الخرائج و الجرایح از قطب‌الدین راوندی (متوفّای 573) باشد که این ماجرا را در دو مورد از کتاب خود نقل کرده است.
الف) راوندی می‌گوید: «و منها ما روی عن رشیق حاجب المادرانی قال: بعث إلینا المعتضد رسولاً و أمَرنا أن نرکب و نحن ثلاثة نفر و نخرج مخفّین علی السروج و نجنب آخر و قال: الحقوا بسامراء و اکبسوا دارالحسن بن علی فإنّه توفّی و من رأیتم فیها فأتونی برأسه فکبسنا الدار کما أمَرنا فوجدنا داراً سریة «شبیه الجنّة» کأن الأیدی رفعت عنها فی ذلک الوقت فرفعنا الستر و إذا سرداب فی الدار الاُخری فدخلناه و کان فیه بحراً و فی أقصاه حصیر قد علمنا أنّه علی الماء و فوقه رجل من أحسن الناس هیئة قائم یصلّی فلم یلتفت إلینا و لا إلی شیء من أسبابنا فسبق احمد بن عبدالله لیتخطّی، فغرق فی الماءِ و ما زال یضطرب حتی مددت یدی إلیه فخلصتُه و أخرجته فغُشی علیه و بقی ساعة و عاد صاحبی الثانی إلی فعل ذلک فناله مثل ذلک فبقیت مبهوتاً فقلت لصاحب البیت، المعذرة إلی الله و إلیک فوالله ما علمتُ کیف الخبر و إلی من نجی و أنا تائب إلی‌الله فما التفتَ إلی شیءِ مما قلتُ فانصرفنا إلی المعتضد فقال: اکتموه و إلاّ أضرب رقابکم».
ب) و در الخرائج و الجرایح آمده است: «… فکذلک کان صاحب الامر (علیه السلام) بعد وفاة أبیه (علیه السلام) و دفنه خرج جعفرالکذّاب إلی بنی‌العبّاس و أنهی خبره إلیهم فبعثوا عسکراً إلی سُرّ من رأی لیهجموا داره و یقتلوا من یجدونه فیها و یأتونه برأسه فلمّا دخلوها وجدوه (علیه السلام) فی آخرالسرداب قائماً یصلّی علی حصیر علی‌الماء و قدّامهم ایضاً کأنه بحر لکثرة الماءِ فی السرداب فلمّا رأوا ذلک یئسوا من الوصول إلیه و انصرفوا مدهوشین إلی الخلیفة فأمرهم بکتمان ذلک، ثمّ بعث بعد ذلک عسکراً أکثر من الأوّل فلمّا دخلوا الدار سمعوا من السرداب قراءة القرآن فاجتمعوا علی بابه حتی لایصعد، فخرج من حیث الآن علیه شبکة و خرج و أمیرهم قائم؛ (11)
… صاحب الامر نیز چنین وضعیتی داشت. پس از رحلت پدر بزرگوار وی و خاکسپاری آن حضرت، برادرش جعفر کذاب خود را به دربار عباسیان رساند و ماجرای صاحب‌الامر را به آنان اطلاع داد و آن‌ها سپاهی را به سامرا اعزام نمودند تا به خانه وی یورش برده و هر کس را در آن خانه دیدند بکشند و سر او را به دربار بیاورند. وقتی وارد خانه شدند حضرت را در آخر سرداب دیدند بر حصیری که روی آب قرار دارد ایستاده و نماز می‌گزارد و در برابر آن‌ها نیز آب فراوانی در سرداب چونان دریا به چشم می‌خورد وقتی چنین دیدند از دست‌یابی به آن حضرت نومید گشته و سراسیمه خود را به خلیفه رساندند خلیفه دستور داد ماجرا را پوشیده نگاهدارند پس از آن نیروی بیشتری را بدان‌جا فرستاد هنگامی وارد خانه شدند از داخل سرداب صدای تلاوت قرآن شنیدند، بر در سرداب جمع شدند تا امام (علیه السلام) از سرداب بالا نیاید ولی آن حضرت از همان محلی که هم‌اکنون پنجره دارد از سرداب خارج شد با این که فرمانده آن نیروها همانجا ایستاده بود.»


اشکالات وارده بر احادیث «الخرائج و الجرایح»:
اشکال نخست:
راوندی روایت را از زبان رشیق بیان میکند روایت رشیق، حاجب المادرانی مرسل است. ارسال روایت به این دلیل است که قطب‌الدین راوندی متوفّای 573 هـ. قضیه را از رشیق، حاجب المادرانی نقل می‌کند که رشیق، معاصر معتضد عبّاسی است و معتضد در سال 279 هـ. به خلافت رسیده است. بنابراین رشیق در حدود سال 279 هـ. می‌زیسته که در این صورت بین رشیق و راوندی حدود 300 سال اختلاف است و واسطه بین این دو تن مشخص نیست. در نتیجه، روایت مرسل است.

اشکال دوم:
زمان نقل واقعه متأخر از غیبت است. معتضد عبّاسی در سال 279 یعنی 19 سال بعد از شهادت امام حسن عسکری (علیه السلام) به خلافت رسیده است. در واقع رشیق، فرستاده معتضد عبّاسی این واقعه را 19 سال بعد از شهادت امام عسکری (علیه السلام) نقل می‌کند. معنای این سخن این است که امام زمان (علیه السلام) تا سال 279 و 19 سال بعد از شهادت پدر بزرگوارش هنوز غایب نشده بوده است در حالی که این مطلب با مبانی ما سازگار نیست و امام زمان (علیه السلام) بلافاصله بعد از شهادت پدر بزرگوارش یعنی در سال 260، غایب گشته است. پس کاملا واضح است که این اتفاق سالها بعد از غیبت امام زمان رخ داده وهیچ ربطی به جریان آغاز غیبت امام زمان (عج) ندارد

اشکال سوم :
شیخ طوسی هم این روایت را آورده اما در آن اصلا نامی از سرداب نبرده است واصلا به سرداب اشاره نشده است. پس معلوم می‌شود قضیه سرداب،در سخن راوندی بعدها اضافه شده است.

اشکال چهارم :
گزارش از سوی مأموری دولتی است. رشیق که این واقعه را نقل می‌کند خود، یکی از خدمتکاران و مأموران دولتی است. پرسش این است که گزارش یک مأمور حکومت بنی‌عبّاس چه ارتباطی به باور شیعیان دارد، با این که عامّه، واقعه سرداب را به شیعیان نسبت می‌دهند.!!

اشکال پنجم :
بالفرض درست بودن این سخن میبینیم که گفته میشود امام زمان (عج) از سرداب خارج شده اند واز خانه بیرون رفتند واین به معنای این نیست که امام زمان در همانجا خود را پنهان کرده !!!

نتیجه گیری :
بالفرض درست بودن روایت راوندی میبینیم که ادعای اهل سنت اگر استناد به سخن راوندی است اشتباه میباشد زیرا وی هرگز چنین ادعایی در کتاب خود نکرده است که امام زمان خود را در سرداب پنهان کرده ودر آن زندگی میکند !!


نقل جریان سرداب درکتاب «المزار» ابن مشهدی وبررسی این کتاب :
یکی دیگر از منابع شیعی نقل‌کننده جریان سرداب، کتاب المزار محمد بن جعفر بن علی مشهدی است. در مورد نقل الخرائج و الجرایح گفتیم که راوندی در واقع این جریان را از کتب عامّه نقل کرده و ربطی به اعتقاد شیعه ندارد.
اگر اهل سنت بگویند که: همین نام را (سرداب غیبت) ابن مشهدی در کتاب المزار خود نقل کرده در پاسخ آنها چه بگوییم؟
برای اینکه بتوانیم پاسخی علمی به این شبهه اهل سنّت بدهیم، ابتدا لازم است تحقیق دقیقی در مورد شخص ابن مشهدی و کتاب وی داشته باشیم.

سخن ابن مشهدی پیرامون سرداب:
ایشان در بخشی از کتاب المزار خود می‌گوید: «… ثمّ تخرج و وجهک الی‌القبرین علی أعقابهم و تأتی سرداب الغیبة فتقف بین البابین ماسکاً جانب الباب بیدک ثم تَنَحْنَحْ کالمستأذن و سمّ و أنزل و علیک السکینه و الوقار وصلِّ رکعتین فی عرصة السرداب و قل الله اکبر …» .
عبارت «سرداب الغیبة» در این گفتار باعث شبهه شده که باید مورد بررسی قرار گیرد.

تحقیقی پیرامون ابن مشهدی و کتاب «المزار»:
قبل از پرداختن به نظریات دیگران در مورد ابن مشهدی و کتاب وی باید ببینیم شخص مؤلف در مورد کتاب خویش چه دیدگاهی دارد. او در اهمیت کتاب خود در مقدمه کتاب چنین بیان می‌کند:
«امّا بعد فإنّی قد جمعت فی کتابی هذا من فنون الزیارات للمشاهد المشرّفات و ما ورد فی الترغیب فی المساجد المبارکات و الأدعیة المختارات و ما یدعی به عقیب الصلوات و ما یناجی به القدیم تعالی من لذیذ الدعوات فی الخلوات و ما یلجأ إلیه من الأدعیة عند المهمّات ممّا اتصلت به من ثقات الروات إلی السادات» .
ابن مشهدی در مقدمه، ادعا می‌کند که تمام ادعیه و زیاراتی که در این کتاب آورده همگی را از روات ثقه نقل کرده است.
اگر چنین مطلبی ثابت شود، تمام مطالب کتاب صحیح خواهد بود چنانکه بعضی از علما با تمسک به این عبارت مقدمه، اعتبار ادعیه و زیارات کتاب را ثابت کرده‌اند.
دیدگاه علما و محدّثین در مورد ابن مشهدی و کتاب المزار گوناگون است. و ما برای بدست آوردن اعتبار یا عدم اعتبار المزار این دیدگاه‌های مختلف را نقل خواهیم کرد.


دیدگاه آیة الله العظمی خوئی
آقای خوئی در مقدمه معجم رجال الحدیث، پس از نقل ادعای ابن مشهدی در مورد کتابش که گفته است: من تمام مطالبی که در این کتاب جمع کرده‌ام همگی را از طریق روات ثقه نقل کرده‌ام. چنین می‌گوید: «و هذا الکلام منه صریح فی توثیق جمیع من وقع فی إسناد روایات کتابه لکنّه لایمکن الإعتماد علی ذلک من وجهین». یعنی سخن ابن مشهدی، در توثیق تمام إسناد روایات کتابش صراحت دارد پس از آن، دو اشکال به ادعای ابن مشهدی وارد می‌کند.

اشکال نخست: بنائی و صغروی
2) «إنّه لم یظهر اعتبار هذا الکتاب فی نفسه فإنّ محمّد بن المشهدی لم یظهر حاله بل لم یُعلم شخصه و إن أصرّ المحدّث النوری: علی أنّه محمّد بن جعفر بن علی بن جعفر المشهدی الحائری، فإنّ ما ذکره فی وجه ذلک لا یورث إلاّ الظن».
آقای خوئی با این گفته می‌خواهد بیان کند که ابن مشهدی مجهول الوصف و العین است و اصلاً مشخص نیست ابن مشهدی وجود خارجی دارد یا نه؟

اشکال دوّم: مبنائی و کبروی
3) «إنّ محمّد بن المشهدی من المتأخرین و قد مرّ أنّه لا عبرة بتوثیقاتهم لغیر من یقرب عصرهم من عصره فإنّا قد ذکرنا أنّ هذه التوثیقات مبنیّة علی‌النظر و الحدس فلا یترتب علیها أثر» .
مبنای آقای خوئی تنها معتبر بودن توثیقات متقدّمین است، زیرا عن حسّ است و توثیقات متأخّرین چون با حدس و گمان است اعتباری ندارد و ابن مشهدی از متأخرین است. لذا توثیقش اعتباری ندارد چون براساس حدس است.

نتیجه:
با توجه به این دو اشکال، نظر آقای خویی این شد که ادعای ابن مشهدی در مورد کتابش از اعتبار ساقط است.
افزون بر این‌که شخصیّت ابن مشهدی نیز نامشخص است.


دیدگاه شیخ آقابزرگ تهرانی
وی در الذریعه در مورد ابن مشهدی و المزار و طرق مختلف این کتاب مباحثی دارند که بیان می‌شود.

مؤلف المزار چه کسی است؟
علاّمه تهرانی به نقل از استاد خود محدّث نوری می‌گوید: ظاهراً مؤلف کتاب «المزار»، محمد بن جعفر بن علی بن جعفر مشهدی است.
4) «مزار محمّد بن المشهدی الموجود فی خزانة کتب الشیخ علی بن محمّدرضا آل کاشف الغطاء بالنجف و المیرزا محمّد علی الأردوبادی ایضاً بالنجف و غیرهما عبّر عنه المجلسی فی البحار بالمزار الکبیر و کان عند شیخنا النوری و ینقل عنه فی مستدرک الوسائل و ذکر شرح اعتباره فی خاتمة المستدرک و استظهر من بعض القرائن أنّه للشیخ محمّد بن جعفر بن علی بن جعفر المشهدی الحائری الراوی عن ابی‌الفضل شاذان بن جبرئیل القمّی و یروی ایضاً عن المفید بواسطتین و هو سند عال اوّله: الحمدلله القدیم إحسانه، الظاهر إمتنانه، العالی سلطانه» .
ابن مشهدی در تاریخ 569 از ابن نما نیز نقل روایت می‌کند که در واقع معاصر با سمعانی (متوفّای 560) است و سمعانی نخستین فرد از عامه است که جریان سرداب را نقل کرده است پس مشخص می‌شود این مطلب گر چه ابن مشهدی نیز آن را نقل و به آن اشاره کرده، امّا اصلش از عامّه است، یا این‌که وضع تعیّنی یافته.

مشایخ «المزار»:
شیخ آقابزرگ تهرانی راویان احادیث «المزار» را چنین بیان می‌کند:
«أقول: جملة هؤلاء الثقات الذین یروی عنهم فی الکتاب خمسة عشر رجلاً و هم 1-شاذان المذکور 2- الشیخ أبی‌عبدالله الحسین بن هبة بن رطبه، عن الشیخ ابی علی بن الشیخ الطائفة، عن والده روی عنه زیارة العاشورا التی یذکر فیها اسامی الشهداء مفصلاً 3- ابی محمّد عبدالله بن جعفر الدوریستی المتوفّی نیف و ستمأئة 4- الشیخ ابوالفتح قیّم جامع الکوفة 5. الشیخ المقری مسلم بن نجم المعروف بابن الاخت البزاز الکوفی الزیدی 6- ابوالمکارم حمزة بن زهرة الحسینی الحلبی (المتوفّی 574)7- السیّد عبد الحمید بن التقی عبدالله بن اسامة العلوی الحسینی (المتوفّی ذی القعدة 580) 8 و 9- الشیخان الجلیلان ابوالبقاء هبة الله بن هبة و ابوالخیر سعد بن ابی الحسن الفداء 10- الشریف ابی جعفر محمّد المعروف بابن الحمد النحوی (المتوفّی 571) 11- الشیخ الفقیه عمادالدین محمّد بن ابی القاسم الطبری (المتوفّی 553) 12- الشریف الجلیل ابوالفتح محمّد بن محمّد الجعفریه، 13و14. الشیخان العالمان ابو محمّد عربی بن مسافر و هبة الله بن نما بن حمدون (المتوفّی 573) و روی عنهما سلام علی آل یاسین الکبیر و الزیارة الجامعة الکبیرة المشهورة15- الشیخ الفقیه ابوعبدالله محمّد بن علی بن شهرآشوب

/ 8 نظر / 104 بازدید
رضا

لب تشنه اگر آب نبیند سخت است نوکر منم ارباب تویی مهدی جان نوکر اگر رخ ارباب نبیندسخت است اللهم عجل فی فرج مولانا صاحب الزمان[گل] سلام نماز و روزه هات قبول...خیلی قشنگ بود...اصلا چیزی در این مورد نمیدونستم...خیلی زحمت میکشی خواهرم[گل] خدا خیرت بده التماااااااااااااس دعااااااااااااااا[فرشته] به امید ظهور آخرین سلاله پاک فاطمی[گل]

میلاد

سلام دوست عزیز نماز روزه قبول باشه ببخشید که بهت سر نزدم اگر میخواهی من ببینی ایدیم داخل وبلاگم گذاشتم؟

امیر

سلام بسیار عالی بود خدا خیرتان دهد

حسین

عالی بود.......... بعضی ها اصلا هیچی درک نمیکنن

geg

سلام خیلی ممنونم که سر زدی و لینکم کردی بازم سر بزن به امید دیدار الا ای یوسف کنعانی زهرا کجایی موعود کعبه منجی دلها کجایی؟

farzi

سلام دوست گرامی . از لطفتون سپاسگزارم[گل]

ملیکا

اگر دوست دارید بدونید آواز چه کسی پیغام خداست .تشریف بیارید[خداحافظ] -♥ --♥ ----♥ ------♥ --------♥ ---------♥ -----------♥ •’``’•,•’``’•, .’•,`’•,*,•’`,•’ ....`’•,,•’ ,•’``’•,•’``’•, .’•,`’•,*,•’`,•’ ....`’•,,•’` -----------♥ ---------♥ --------♥ ------♥ ----♥ --♥ -♥ [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]