ماجرای ازدواج امام زمان (عج) قسمت اول

 سوالات  وابهامات  مطرح شده در باب زندگی شخصی امام زمان (عج) :

اساساً غیبت طولانى آن حضرت از نگاه زندگانى شخصى و خصوصى ایشان  این سؤالات را بوجود می آورد که

1- آیا در این مدّت، حضرت مهدى(علیه السلام)ازدواج کرده است یا خیر؟

2- آیا امام مهدى(علیه السلام) داراى فرزند است؟

3- آیا مکان خاصّى براى زندگى وى و فرزندانش وجود دارد؟

4ـ در صورتی که امام زمان (عج)  ازدواج کنند، آیا همسر آن حضرت نیز عمری طولانی داشته، و همواره در کنار حضرت خواهند بود؟
5ـ در صورتی که عمر همسر امام(عج) طولانی نباشد، و پس از گذراندن سال‌های طبیعی عمر، از دنیا بروند، آیا امام(عج) همسر دیگری اختیار می‌کنند؟
6-  آیا همسر و فرزندان حضرت (در صورت ازدواج) نیز مانند پدر بزرگوارشان از دیدگان مردم مخفی هستند یا این که آنان می‌توانند در شرایط طبیعی زندگی کنند؟
و .....

 برخى این سؤالات را به صورت اشکال وشبهه مطرح کرده و میگویند:

1-  اگر ازدواج کرده و همسر دارد، به دنبالش  داشتن فرزند است چگونه است که خانواده ایشان پی به رازش نبرده اند واگر راز اورا میدانند چگونه است که آن را فاش نکرده اند ؟واین  با حکمت و فلسفه غیبت منافات دارد!!!

2-  اگر ازدواج نکرده است، پس به سنّت رسول خدا(صلى الله علیه وآله وسلم) و به امر شرعى مستحب عمل نکرده است، که اینهم با مقام  عصمت و شأن آن حضرت نمی سازد، زیرا وى رهبر دینى مردم است و در عمل به مستحبات همچون واجبات، باید پیشقدم باشد، و فرضِ وجود امامی که مستحب مؤکّد شرعى را ترک کند، و در واقع عمل مکروهى را انجام دهد بسیار مشکل، و جاى استبعاد دارد.

پس اگر ازدواج نکرده باشد اشکال ترک مستحبّ از طرف معصوم، و اگر ازدواج کرده باشد اشکال فاش شدن اسرار و تضادّ با فلسفه غیبت پیش می آید، و چون طرفین قضیّه با اشکال مواجه است، عدّه اى چنین نتیجه گیرى میکنند که : اصلا آن حضرت وجود ندارد!!

بنابراین، من در سه مقاله مجزا سعی دارم پس از طرح سؤال اصلى و بیان دیدگاههاى متفاوت و دلائل آنها،  به نتیجه اى مناسب و جامع برسم . وبه  بعضی از این سئوالات با استفاده از مقالات مختلف اینترنتی وکتب مختلف از دیدگاه دانشمندان ومحققان اسلام  در حد توان خود پاسخ گویم امید است که تحقیقم جامع باشد واشتباه نکرده و مورد رضایت حضرت ولی عصر(عج) قرار گیرد.. ان شاء الله

 ضرورت طرح بحث :
برخی عقیده دارند که تحقیق درباره ازدواج امام زمان(عج) ضرورتی ندارد،و نباید به اینگونه مباحث پرداخت و نهایتاً باید توقّف کرد و در جواب این نوع سؤالات کلمه «نمی‌دانم» و «نمی‌دانیم» را بر زبان جاری کرد و سکوت را  بهترین جواب میدانند

 زیرا:

اولا: اصل ازدواج یا عدم ازدواج حضرت جزء اعتقادات ما نیست، زیرا در مباحث اعتقادی ما نیامده است که باید معتقد شویم به امام زمانی که ازدواج کرده یا نکرده است. این نوع موضوعات از مسائل شخصی است که معمولا در روایات نیامده و کسی هم به آن نپرداخته است، حتّی امام حسن  عسکری(علیه السلام) نیز در رابطه با ازدواج فرزندش چیزی نفرموده است.
از طرفی مسایل شخصی حضرت به دلیل غیبت ایشان، بر کسی معلوم نبوده، حکمت در مخفی بودن آن است. نگاه اجمالی به تاریخ غیبت صغری و کبری حاکی از وجود نداشتن چنین مسائلی است و حتّی کسانی که توفیق لیاقت ملاقات با آن حضرت را یافته‌اند، هیچگونه سؤالی درباره ازدواج آن حضرت از آنها صادر نشده است و غالباً به دلیل مشکلات فراوان یا نیازهای مادّی و معنوی و یا پرسیدن مسائل علمی از این گونه سؤالات غافل بوده‌اند، گرچه اساساً سؤال نکردن از ازدواج طبیعی است، چرا که خیلی اوقات پیش می‌آید که سالها با اشخاص و دوستان زیادی آشنا هستیم، ولی لزومی نمی‌بینیم که از زندگی شخصی او سؤال کنیم، مثلا بگوییم آیا همسر دارید؟ اگر دارید دختر چه کسی است؟ آیا فرزند دارید؟ جنسیّت آنها چیست؟ و... لذا اساساً لزومی ندارد که از این گونه امور مطّلع شویم و این مسائل در زندگی ما نیز هیچ تاثیری ندارد و به دلیل اطّلاع نداشتن مورد مؤاخذه قرار نمی‌گیریم.
 بنابراین سوال نکردن در مورد آن بهتر از جستجو خواهد بود. از سوی دیگر، چون غیبت امام از قطعیات و مسلمات زندگی آن حضرت است، هر امری که با این موضوع منافات داشته باشد، در زندگی ایشان وجود نخواهد داشت و ازدواج یکی از آن مسایل است. به همین دلیل، امکان ازدواج، در مورد امام زمان(عج) منتفی خواهد بود.
ثانیا:پیدا کردن  آگاهی از بعضی مسایل هیچ مشکلی را حل نمی‌کند و ازدواج امام زمان(عج) نیز در زمره این مسایل است، زیرا وظیفه شیعیان، در زمان غیبت، شناخت وظایف خویش در هنگام انتظار است، بدین ترتیب، شناخت مسایل شخصی حضرت(عج) هیچ ارتباطی با تکالیف و مسئولیت‌های مردم نخواهد داشت. پس کسی که از این موضوع اگاهی دارد، از نظر عمل و رفتار با شخص جاهل در این زمینه تفاوتی نخواهد داشت. 
و  موضوعات مهمتری وجود دارد که باید به آنها پرداخت

 پاسخ گویی :

در پاسخ به این موارد، باید گفت گر چه ازدواج حضرت مهدی(عج) امری نامشخص بوده و شیعیان نیز وظیفه ندارند آن را بشناسند، اما در شرایط کنونی چند  مشکل وجود دارد که طرح این بحث را ضروری می‌سازد: 

1- درست است که اینگونه مسائل جنبه شخصی دارند و دانستن یا ندانستن آن تأثیری در زندگی ما ندارد، ولی امامان ما مانند انسانهای عادی نبوده‌اند که بی‌تفاوت از کنارشان بگذریم، زیرا آنها هادیان و رهبران دینی و اجتماعی مردم هستند که طبق نصوص متعدّد از آیات و روایات، دارای مقام عصمت و مصونیّت از خطا و اشتباه می‌باشند.
لذا دوستان و شیعیان آن حضرت دوست دارند سیره و روش آن امام را در مسائل خانوادگی و شخصی نیز بدانند و به ابهامات و یا سؤالات احتمالی ذهن خویش پاسخی مناسب بدهند و این مسأله مختص به امام مهدی(علیه السلام) نیست، همانطور که هنوز عدّه‌ای می‌پرسند: چرا امام حسن مجتبی(علیه السلام) با جعده ازدواج کرد؟ یا چرا امام جواد(علیه السلام) با امّ الفضل دختر مأمون، یعنی کسی که قاتل پدرش بود ازدواج کرد؟ آیا از آنها فرزندی باقی ماند؟ و... امام عصر(علیه السلام) نیز از این قاعده مستثنی نیست، بلکه قضیه برعکس است و حسّاسیّت در امام زمان(علیه السلام) که مهدی موعود است و قیام خواهد کرد و حکومت جهانی را تشکیل خواهد داد... بیشتر است.
2ـ عدم آگاهی  و پرسش‌های متعدد افراد مختلف، از ازدواج امام و ضرورت پاسخ گویی به آنها این نیاز را ایجاد میکند که پاسخی شایسته به آن داده شود ؛چون در این شرایط خفقان وجو سازی وسوء استفاده دشمنان اسلام وامام زمان (عج)  ، ممکن است آنها  با ایجاد ابهامات مختلف در اذهان افراد، باعث دوری آنها از مباحث مهدویت شوند  
3 علاقه برخی از زنان و دختران به ازدواج با امام(عج) و ادعای برخی از آنان مبنی بر این که همسر حضرت(عج) هستند. مدعیان این امر می‌توانند با این ادعا افراد ساده دل را فریب داده، و مطالب دروغی را به امام زمان(عج) نسبت دهند.

4- ادعای دروغین برخی از افراد به اینکه آنها فرزندان امام زمان (عج) هستند وبعضا هم ثروت کلانی از این راه به جیب زده اند

5- مهمتر از همه استفاده از شبهات ایجاد شده  توسط دشمنان اسلام ومهدویت برای اثبات اینکه وجود ولی عصر (عج) امری خیالی وافسانه ای بوده چون در مرحله اول  زندگی شخصی ایشان با منطق و اعتقادات خود مسلمانان سازگاری ندارد!!

متاسفانه با استفاده از این حربه موفقیتهایی نیز داشته اند ومتاسفانه  میبینیم که افرادی ناآگاه این شبهات را وسط میکشند واستنباط میکنند که  امام زمان (عج) وجود ندارند !!

 پس میبینیم که  بحث در مورد ازدواج امام زمان (عج) ضرورتی  کامل دارد

و اساسا بحث از زندگانی شخص آن امام مانعی ندارد، گرچه به علّت موقعیّت استثنایی وی که همان در غیبت به سربردن باشد، ما اطّلاع چندانی نداریم و ناچاریم به همان مقدار از ادلّه و ظواهر و عمومات اکتفاء کنیم.

ابزار تحقیق:

قبل از آن که مباحث  گوناگون، درباره ازدواج امام زمان(عج) مطرح شود؛ باید به این مساله توجه کرد که:

همانطور که قبلا بیان شد  اصل ازدواج یا عدم ازدواج آن حضرت جزء اعتقادات ما نیست، بلکه از مسائل شخصى است که در روایات نیزمستقیما به آن تصریح نشده، و مورد بحث مستقیم  امامان قبلى نیز نبوده است، و کسانى هم که در دوران غیبت توفیق درک حضور آن حضرت را داشته اند آن قدر سؤالات و مشکلات در ذهنشان بوده است که به اینگونه سؤالات نرسیده اند.

در دوران غیبت صغرى نیز از نائبان خاصّ، در این زمینه سخنى شنیده نشده است.

از طرفی  شرایط زندگی امام زمان(عج) از زوایای متعددی، با دیگر معصومان(ع) متفاوت است. از جمله این تفاوت‌ها طول عمر و غیبت طولانی آن حضرت است. این دو مساله مهم در همه ابعاد زندگی حضرت تاثیر گذاشته و زندگی آن امام را از وضعیت عادی و طبیعی خارج ساخته است. یکی از مهم‌ترین مسایل جدا نشدنی غیبت، که فلسفه آن نیز به شمار می‌آید، بی خبری انسان‌ها از وضعیت زندگی آن حضرت می‌باشد به عبارت دیگر، هنگامی که خود آن حضرت از دیده‌های مردم مخفی هستند، مکان زندگی ایشان، نحوه زندگی، نوع لباس، خوراک، مسکن، امکانات، ارتباط‌های ایشان، دوستان، همسر و فرزندان آن حضرت نیز از دید دیگران مخفی است. در نتیجه، از هیچ یک از این موارد آگاهی قابل اطمینانی در دسترس کسی قرار نخواهد داد. حدس، گمان، احتمال نیز هیچ گاه اعتبار و ارزشی نخواهد داشت. نیز چون موضوع  از مباحث عقلى و انتزاعى نیست، از راه برهان عقلى نیز نمى‏توان پاسخ درست وکاملی  را دریافت نمود بنابراین، رجوع به روایات معصومین(ع) تنها راه موجود برای به دست آوردن هر گونه اطلاعاتی در مورد زندگی ایشان است. چون آنان از علم برترى بهره‏ مند مى باشند، مى توانند از آینده خبر دهند که از آن جمله حوادث و مسائل مربوط به مهدى منتظر(ع) است.

از این رو، در نوشتار حاضر، علاوه بر مباحث عقلی و تحلیلی، تقریبا همه روایاتی که در آن‌ها به ازدواج امام زمان(عج) اشاره شده یا ذکری از همسر و فرزندان آن حضرت به میان آمده است، جمع آوری و نقد و بررسی شده است. 
ذکر این نکته  لازم است که : متاسفانه در روایات صحیح و معتبر، پاسخ مستقیم و روشنى به پرسش وجود ندارد؛ بلکه در برخى روایات با ایهام و اشاره در این زمینه سخن به میان آمده است پس منابعى هم که در اختیار است یا اشکال سندى دارند و یا ابهام دلالى ونظر قاطعى را ارائه نمى دهند

به هر حال  در پاسخ به شبهات ازدواج امام زمان (عج) ، با توجّه به مسائل اعتقادى مانند: حکمت یا فلسفه غیبت، و نیز مسائل فقهى همچون استحباب شرعى ازدواج، و متونى که مستقیم یا غیر مستقیم دلالت بر ازدواج آن حضرت دارند، سه نظریّه در بین دانشمندان شیعه که هر یک برخاسته از پاره‌ای روایات است وجود دارد:

1- امام زمان (عج)  ازدواج کرده و داراى فرزندانى نیز هست.

2-  ازدواج انجام گرفته ولى امام زمان (عج)   اولاد ندارد.

3-  اساساً امام زمان (عج)  ازدواج نکرده است.

 

نظریه اول :

آن حضرت ازدواج کرده و دارای اولاد می باشد:

عده بسیاری از دانشمندان ومحققان اسلام عقیده دارند آن حضرت ازدواج کرده ودارای اولاد می باشد

من جمله :

  مرحوم شیخ حرّ عاملی در کتاب الایقاظ من الهجعة بابی را به بحث از دولت فرزندان امام ‌زمان‌عجل‌الله تعالی‌فرجه اختصاص داده است.(2)

 مرحوم علامه مجلسی نیز بابی را به بحث و گفتگو از جانشینان و فرزندان حضرت ولی‌عصرعجل‌الله‌ تعالی‌فرجه اختصاص داده است.(3)  

میرزا حسین طبرسی نوری از کسانی است که بر این مطلب پافشاری زیادی دارد. ایشان در نجم الثاقب بابی رابا  عنوان «دفع شبهه نبودن اولاد برای آن حضرت» آورده است(4) .

مرحوم نهاوندی (5)  و شهید سید محمد صدر راهم میتوان از این دسته نام برد 

کسانی که بر این باورند اعتقاد دارند آن حضرت نه فقط ازدواج کرده که دارای فرزندانی نیز هست و آنان نیز فرزندانی دارند .... برای درستی ادعای خود چند دلیل می آورند :

الف -  وجود روایات ودعاهای مختلف  دال بر فرزند داشتن آن حضرت

ب - وجود حکایاتی از افراد مختلف که مدعی هستند خانواده  حضرت را دیده اند

ج -  قواعد کلى و استحباب ازدواج : یعنى بر طبق احکام اسلام یکى از سنت هاى مهم پیامبر اکرم (صلى الله علیه وآله وسلم) ازدواج است که امام زمان (علیه السلام) به رعایت سنت هاى پیامبر (صلى الله علیه وآله وسلم)از همه مردم اولى است.

د : وجود القاب و کنیه هایی که نشان میدهد ایشان فرزند دارند

حال هر کدام از آنها را بررسی میکنیم :

 الف -  وجود روایات و دعاهای مختلف  دال بر فرزند داشتن آن حضرت :

در مورد ازدواج امام مهدی(عج) همسر و فرزندان آن حضرت روایت صریح و روشنی وجود ندارد. تنها در برخی احادیث، جملاتی به چشم می‌خورند که از ازدواج آن حضرت سخن گفته‌اند.

1-  در کتاب الایفاظ آمده که شیخ طوسی از امام صادق(ع) نقل کرده که پیامبر(ص) در شب وفات خود، خطاب به حضرت علی(ع) فرمودند: «دوات و کاغذ بیاور». سپس حضرت(ص) وصیت نامه‌ای املاء فرمودند که در آن آمده بود: «ای علی پس از من دوازده امام و پس از آنها نیز دوازده مهدی خواهند بود. تو اولین نفر از دوازده امام هستی»، سپس یکایک امامان را نام بردند و هنگام که به امام یازدهم رسیدند، فرمود: «هنگام وفاتش این وصیت نامه را به پسرش، محمد، می‌سپارد و با او دوازده امام کامل می‌شوند.....

 آنگاه وصیت‌هائی هم در رابطه با فرزندان حضرت مهدی علیه‌السلام بیان فرمود، و دستور داد که آن‌را امامان معصوم دست به دست به‌ حضرت مهدی‌علیه‌السلام برسانند، ...؛» (6)  

 2- امام علی (ع) در سخنی در مورد امام زمان (عج)  فرموده اند  :

« ومسکنه واهل بیته الرحبة التی انما کانت مسکن نوح وهی ارض طیبة ولا یسکن رجل من آل محمد ولا یقتل الا فی ارض طیبة زکیة فهم الاوصیاء الطیبون »

اوواهل بیتش دررحبه اقامت میگزینند که آنجا سرزمین مقدسی است واقامتگاه حضرت نوح بود(7)  

بر فرض درست بودن این روایت چیزی که مسلم است این است که این روایت اشاره به زمان  بعد از ظهور حضرت دارد وعنوان نکرده در زمان غیبت ، ایشان فرزند دارند

 3- امام صادق (ع)در مورد مسجد سهله  فرموده اند :

اماانه منزل صاحبنااذا قدم باهله :آنجا منزل صاحب ماست هنگامی که با اهل بیت خود وارد شود (8)

 4- علامه مجلسی می‌گوید: محمدبن مشهدی مؤلف کتاب مزار کبیر به اسناد خود از ابو بصیرو ایشان از امام صادق  علیه السلام  نقل کرده که آن حضرت فرمود: «کَأَنِّی أَرَی نُزُولَ الْقَائِمِ فِی مَسْجِدِ السَّهْلَةِ بِأَهْلِهِ وَ عِیَالِه : گویا می بینم فرود آمدن قائم را در مسجد سهله با اهل و عیالش».(9)

این دو روایت بالا  نیز گذشته از ضعف سند دلالتى بر اثبات فرزند براى امام زمان(ع) پیش از ظهور نداردهرچند  این روایات برای آن حضرت، همسر و فرزند اثبات کرده، اما هیچ دلالتی ندارد که در دوران غیبت نیز دارای زن و فرزند است، چرا که احتمال دارد این زن و فرزند پس از ظهور برای ایشان حاصل آید.

دوما  این روایات  در مورد مکان زندگی حضرت پس از ظهور، صحبت می‌کند، به ویژه آن که مکان حضرت در زمان غیبت، مخفی و نامشخص است. پس هر روایتی که مکان زندگی حضرت را مشخص نماید به یقین مربوط به زمان ظهور حضرت خواهد بود. 

 5ـ احمد بن ادریس عن علی بن محمد عن الفضل بن شاذان عن عبداغلله بن بجله عن عبدالله بن المستنیر عن المفضل بن عمر قال سمعت ابا عبدالله(ع) یقول:« «إِنَّ لِصَاحِبِ هَذَا الْأَمْرِ غَیْبَتَیْنِ إِحْدَاهُمَا تَطُولُ حَتَّی یَقُولَ بَعْضُهُمْ مَاتَ وَ یَقُولَ بَعْضُهُمْ قُتِلَ وَ یَقُولَ بَعْضُهُمْ ذَهَبَ حَتَّی لَا یَبْقَی عَلَی أَمْرِهِ مِنْ أَصْحَابِهِ إِلَّا نَفَرٌ یَسِیرٌ لَا یَطَّلِعُ عَلَی مَوْضِعِهِ أَحَدٌ مِنْ وُلْدِهِ وَ لَا غَیْرِهِ إِلَّا الْمَوْلَی الَّذِی یَلِی أَمْرَهُ» : از امام صادق(ع) روایت شده است که فرمودند:  صاحب الزمان(ع) را دو غیبت است: یکى از آن دو به اندازه اى طولانى شود که بعضى گویند آن حضرت از دنیا رفته و برخى گویند کشته شده است و بعضى نیز بر این باور باشند که جز اندکى از یاران بر امامت وى ماندگار نماندند و کسى هم از مکان و جایگاه زندگى آن حضرت آگاه نیست نه از فرزندان و نه دیگرى جز آن کسى که امور وى را پى مى گیرد.» (10)

قابل ذکر است که در برخی کتب این روایت با اندکی تفاوت به امام محمد باقر هم نسبت داده شده است

برخی از این روایت استفاده کرده‌اند که آن حضرت در دوران غیبت دارای فرزند است، چرا که اگر فرزند نداشت این روایت بی معنا می‌شد.

استدلال براى اثبات زن و فرزند براى حضرت به جمله اخیر روایت است: (ولا یطلع على موضعه احد من ولده…)

امّا با تأمّل در این روایت نکاتى به نظر میرسد که مانع از استدلال بر ازدواج آن حضرت است، آن نکات عبارتند از:

الف-  این روایت در کتاب الغیبه نعمانى نیز نقل شده است، و به جاى کلمه (ولد) کلمه (ولى) آورده است به این شکل: (ولا یطلع على موضعه احد من ولى ولاغیره)

یعنی  از مکان او کسى از ولى و غیر ولى اطّلاع نمی یابد، یعنى دوست و غیر دوست، آشنا و غیر آشنا، از مکان او خبرى ندارند، و نمیدانند او کجاست. (11)

در این روایت هیچ سخنی از فزرند و فرزندان نیست، بنابراین با توجه به این نقل اعتماد زیادی  بر روایت شیخ طوسی نیست.
ب : با توجه به سیاق حدیث و دقت در الفاظ آن به نظر می‌رسد که اقتضای صحت ترکیب کلام این است که به جای واژه «ولا غیره»، از واژه «و لا غیر هم» استفاده شود زیرا ولده صیغه جمع است و ضمیری هم که به این مرجع بر می‌گردد باید جمع باشد. بنابراین وجود واژه «و لا غیره» در  حدیث می‌رساند که مرجع ضمیر تنها کلمه «ولی» است که مفرد است و این مسئله احتمال نبودن واژه ولده در اصل روایت را افزایش می‌دهد

بنابراین گفته میشود احتمالا  در روایت شیخ طوسی تحریف واقع شده است زیرا در روایت ضمیر خود به جای ضمیر جمع استفاده شده ومی گوید : از فرزندان او ودیگری ،در حالی که صحیح این بود که بگوید : از فرزندان او ودیگران

با توجه به این که کتاب «الغیبه» نعمانی به مراتب بر «کتاب الغیبه» شیخ طوسی مقدم بوده و بخشی از سند هر دو کتاب، مشترک است و نیز بین کلمه «ولی» و «ولد» از نگاه نوشتار نزدیکی وجود دارد، احتمال تحریف بسیار قوی است.

آیت الله صافی گلپایگانی، یکی از مراجع تقلید معاصر، پس از ذکر هر دو روایت می‌نویسد: «با وجود این اختلاف، استناد به نقل «غیبت شیخ» اطمینان بخش نیست؛ بلکه نقل «غیبت نعمانی» از برخی جهات، مانند علوّ سند و لفظ حدیث، معتبرتر به نظر می‌رسد.»(12)

بنابراین اعتمادى بر آن روایت با توجه به این نقل نیست. دست کم با وجود این احتمال استدلال تمام نیست.

ج : بر فرض که این روایت رابپذیریم ، در روایت سخن از فرزند است، ولی از این جهت که بگوییم الآن امام(علیه السلام) دارای فرزند و همسر باشد نیست و به اصطلاح مجمل است، چرا که امکان دارد منظور فرزندانی باشند که در آستانه ظهور و یا پس از ظهور امام(علیه السلام) به دنیا می‌آیند.
د -  ممکن است این روایت و امثال آن بیانگر مبالغه در خفاى شخص باشد یعنى هیچ کس نمیداند که او در کجاست، حتّى اگر داراى فرزند هم باشد، فرزندانش نیز از جایگاه او اطّلاع ندارند.(13)

با این احتمال نیز استدلال به روایت براى اثبات اولاد براى امام زمان(ع) ناتمام است.

ذ ـ در بررسی اسناد حدیث نیز متوجه می‌شویم که صحت و اعتبار حدیث زیاد ثابت نشده است حدیث  از زبان افرادی مختلف  نقل شده  وبااستفاده از کتب رجال شناسی  این را متوجه میشویم که در سند هر یک از آنها دست کم یک راوی مجهول به چشم می‌خورد که باعث ضعف روایت شده، درستی آن را مخدوش می‌سازد. در روایت اول، عبدالله بن المستنیر مجهول است؛ در روایت دوم، ابراهیم بن المستنیر

 6-  مرحوم محدث نوری، در نجم الثاقب، آورده است: «شیخ ابراهیم کفعمی در مصباح نقل کرده که همسر آن حضرت یکی از دختران ابی لهب است.»(14)  

همین مطلب مورد استناد سایر نویسندگان و پژوهشگران عرصه مهدویت قرار گرفته و برخی نیز آن را یکی از روایات مصباح کفعمی دانسته‌اند.(15)  .

مرحوم کفعمی آن‌ را در مصباح نقل کرده است. براساس این روایت همسر آن حضرت از نسل عبدالعزّی فرزند عبدالمطلب می‌باشد.(16)  

چنانچه  یکی از نویسندگان معاصر در این باره نوشته است:  درباره همسر و یا همسران حضرت بقیة الله  علیه السلام  فقط یک سر نخ وجود دارد و آن روایتی است که مرحوم «کفعمی» در مصباح نقل کرده است.   آن‌گاه گویی با قاطعیّت تمام ، همسردار بودن آن حضرت ثابت شده، در پی اثبات فرزندان می‌رود و می‌نویسد: اما درباره اولاد آن حضرت، روایاتی هست که وجود آنها را به روشنی اثبات می‌کند(17)  

 با این حال، در کتاب نجم الثاقب ، چنین حدیثی یافت نشده و آن چه در این کتاب، در مورد حضرت مهدی(عج) آمده، این است که مرحوم کفعمی، در جدولی خلاصه‌ای از شرح حال امامان معصوم(ع) را به ترتیب ذکر نموده و یکی از موضوعات جدول، نام و تعداد همسران ائمه(ع) است. در شرح حال امام زمان(ع) در زیر عنوان همسر، آورده است: «من بنات ابی الشیب» (18)  

 نکته مهم اینجاست که مشخص نیست که محدث نوری به چه دلیل ابی الشیب را ابی لهب دانسته است!!! در صورت درستی این سخن، نمی‌توان ازدواج امام زمان(عج) را در زمان غیبت ثبت کرد، زیرا جمله مذکور، اسمیه است و دلالت بر زمان انجام کار ندارد، تنها همسر حضرت(عج) را یکی از دختران ابی الشیب می‌شمارد و در مورد زمان این ازدواج، سکوت کرده است.

 ادعیه وزیاراتی که نشاندهنده فرزند داشتن آن حضرت است :

افزون بر روایات، به برخی از دعاها و زیارت‌نامه‌ها نیز استدلال شده

در این  دعاها تعبیرهای صریحی چون ولد، ذریّه، اهل بیت و آل‌البیت به کار رفته که وجود همسر و فرزندان را برای آن حضرت اثبات می‌کند.

اما اگر خوب فکر کنیم متوجه میشویم که  در آنها نیز استدلال، ناتمام است، زیرادر برخی ، استناد قطعی آنها به معصوم  علیه السلام  مورد تردید است. واز طرفی اکثرا به زمان ظهور اشاره دارند نه به زمان غیبت امام زمان (عج)

 1- در فرازی از زیارت مخصوص آن حضرت در هر روز جمعه چنین می‌خوانیم:

یا مولای یا صاحب‌ الزمان صلوات‌الله علیک و علی‌آل بیتک ... صلوات‌الله علیک و علی اهل بیتک الطاهرین؛ یعنی ای سرور من، ای صاحب ‌الزمان، درود خدا بر تو و اهل‌بیت تو باد ... صلوات خدا بر تو و آل‌بیت تو باد.(19)  

 2- سیدبن طاووس دعائی طولانی از ناحیه مقدسه نقل کرده و آن را از تعقیبات نماز عصر جمعه شمرده، می‌فرماید:

اگر به هیچ‌کدام از اعمال عصر جمعه موفق نشدی؛ این دعا را ترک نکن که از ناحیه مقدسه به آن امر شده است. در فرازی از این دعا چنین می‌خوانیم: حَتی نَظَرَ اِلی وَلِیِّکَ صَلَواتُکَ عَلَیهِ‌‌ وَ آلِهِ ظاهِرَ المَقالَةِ وَاضِحَ الدِلالَةِ هَادِیاً مِن الضَلالَةِ شافِیاً مِنَ الجَهالَةِ؛ تا نگاه کنیم بر ولیّ تو که صلوات تو بر او و فرزندان او باد، با گفتاری روشن، برهانی آشکار، راهگشا از گمراهی و نجات‌دهنده از نادانی. (20)

 3- در بخشی از صلوات بسیاری مفصّلی که در صبح جمعه وارد شده است چنین آمده:

وَ تَجعَلَهُ وَ ذُریّتَهُ فِیها الاَئِمَّةَ الوَارِثین؛ او و ذریّه‌اش را پیشوایان و وارثان زمین قراردهی(21)  

همین مضمون در دعای شب بیست وسوم ماه رمضان نیز وارده شده که آن‌را سید طاووس با سند خود در کتاب عمل شهر رمضان آورده است. (22)

 4- روایت دیگرى نیز ابن طاووس از امام رضا(ع) نقل کرده است که فرمود: از امام رضا (ع)  در مورد امام زمان(عج) این دعا نقل شده است:« اللهم صل على ولاة عهده و الائمة من ولده:  خدایا، بر والیان و فرزندان وى ... درود فرست!». (23) این روایت بنا بر تصریح ابن طاووس متن دیگرى دارد به این شکل:

(اللهم صل على ولاة عهده والائمة من بعده)(24)

بنابراین روشن نیست که مقصود چه کسانی است . علاوه بر این که مفهوم  این دو روایت مربوط به بعد از ظهور حضرت است نه پیش از آن.

 5- امام رضا علیه‌السلام در قسمتی از دعائی که تعلیم فرموده تا در زمان غیبت خوانده شود، چنین می‌فرماید:

اللّهُمَّ اَعطِهِ فِی نَفسِهِ وَ اَهلِهِ وَ وُلدِهِ وَ ذُرّیَّتِهِ وَ اُمّتِهِ وَ جَمِیعِ رَعیَّتِهِ مَا تَقرُّ بِهِ عَینُهُ؛ خدایا، مایه چشم روشنى و خوشحالى امام زمان(عج) را در او و خانواده و فرزندان و ذریه و تمام پیروانش فراهم فرما».(25)

این قسمتی از دعایی است که یونس بن عبدالرّحمن از ناحیه مقدسه حضرت امام رضاعلیه السلام در مورد سلامتی حضرت حجت ابن الحسن ارواحنا لتراب مقدمه الفداء دریافت کرده و در کتاب مفاتیح موجود است.
به این روایت هم نمى توان استدلال کرد چون اگر دعا را کامل بخوانید متوجه میشوید که :

شیوه کلی دعا از آغاز تا پایان مشخص می‌سازد که دعا مربوط به ظهور امام زمان(عج) و چیزهایی است که هنگام ظهور و پس از آن، برای حضرت خواهد بود، از جمله یاری خداوند، پیروزی آن حضرت و زنده کردن دین. بنابراین، به احتمال قوی، گفته‌های امام رضا(ع) نیز به یقین مربوط به زمان ظهور و دوران حکومت و چیرگی حضرت بر سرتاسر جهان خواهد بود به ویژه در کنار همین جملات فرموده‌اند که خداوندا، همه زمین را در تملک او قرار بده ... تا قانون او بر همه قوانین عالم برتری یابد و حق بر همه باطل پیروز شود. 
از این رو، این دعا نمی‌تواند سندی برای اثبات ازدواج امام زمان(عج) در زمان غیبت باشد. 
افزون بر این که دعای بالا، از نظر متن و محتوا با شرایط امام زمان(عج)، در زمان غیبت ناسازگار است. ضعف‌هایی نیز در سند آن به چشم می‌خورد که درجه اعتبار آن را برای اثبات یا رد هر مساله‌ای خدشه‌ دار می‌سازد.

 6- در زیارت مخصوصه حضرت ولی‌عصر‌عجل‌الله تعالی‌فرجه در روزهای جمعه چنین آمده است:

السَلامُ عَلَی وُلاةِ عَهدِهِ وَ عَلَی الاَئِمَّةِ مِن وُلدِهِ؛ درود بر اولیاء عهدش و پیشوایان از فرزندانش. (26)

 7- در ضمن دعائی که به هنگام وداع با  سرداب مقدس وارد شده، چنین می‌خوانیم؛

صَلِّ عَلی وَلِیِّکَ وَ وُلاةِ عَهدِکَ وَ الاَئِمَّةِ مِن وُلدِهِ؛ درود بر ولیّ امرت و اولیاء عهدت و پیشوایان از فرزندانش. (27)

 8- در ضمن صلواتی که از ناحیه مقدسه صادر شده، چنین می‌خوانیم:

وَ عَلَی وَلِیّکَ وَ وُلاةِ عَهدِهِ وَ الاَئِمَّةِ مِن وُلدِهِ وَ مَدّ فِی اَعمَارَهِم وَ زِد فِی آجالِهِم وَ بَلِّغْهُم اَقصَی آمالِهِم دِیناً و َدُنیاً وَ آخِرَةً اِنَّک عَلَی کُلّ شَیئٍی قَدِیر؛ درود فرست بر ولی امرت و اولیاء عهدش و پیشوایان از فرزندان او، بر عمر و اجل‌شان بیفزای و آنها را به عالی‌ترین آرزوهای دینی، دنیوی و اخروی‌شان برسان، که تو حقاً به هر چیز توانائی.(28)  

 استناد به کنیه های آن حضرت :

یکی از مطالبی که کم و بیش مورد سوال واقع می شود این است که چرا ما حضرت بقیه الله , امام زمان (ع) را در مقام دعا و ندبه با کنیه(29) « اباصالح » می خوانیم . آیا ایشان فرزندی به نام صالح دارند که او را اباصالح می خوانیم و یا علت و سبب دیگری دارد؟

برخى براى اثبات ازدواج و فرزند داشتن حضرت مهدى(علیه السلام) به کنیه مشهور آن حضرت یعنى «أبا صالح» استدلال میکنند، و می گویند این کنیه به معناى پدر صالح است. و این دلالت بر وجود فرزندى بنام صالح براى آن حضرت دارد. برای رفع این شبهه برخی از مومنین هم در مقام جواب برآمده و چنین اظهار داشته اند که : چون امام زمان (ع) با تشکیل زندگی خانوادگی , فرزندی به نام « صالح » دارند , بدین جهت او را با کنیه  اباصالح می خوانیم

این نیز سخن درستى نیست زیرا:

اوّلا: با جستجو و تفحّص در میان کنیه هاى نقل شده براى حضرت مهدى(علیه السلام) در کتابهاى معتبر، چنین کنیه اى نقل نشده است، بلکه به نظر میرسد این کنیه بر اثر کثرت استعمال در میان مردم، معروف شده است، و در بعضى از مجلاّت و کتابها که در پاسخ از این سؤال مطالبى گفته شده است، بیشتر جنبه هاى ذوقى و استحسانى، با احتمالاتى بدون ذکر سند و دلیل در نظر گرفته شده است، مثلا: گفته شده است که این کنیه ممکن است از آیه شریفه (وَلَقَدْ کَتَبْنَا فِى الزَّبُورِ مِنم بَعْدِ الذِّکْرِ أَنَّ الاْرْضَ یَرِثُهَا عِبَادِىَ الصَّــلِحُونَ: )

 گرفته شده باشد (30) چون در این آیه

سوره انبیاء آینده زمین برای صالحان رقم خورده است و چون حضرت، امام و به تعبیر دین صالح است، لذا ایشان را "ابا صالح" می‌نامند.

وممکن است برخى استدلال کنند به احادیثى که در آنها واژه أبا صالح و صالح بکار رفته است.

در کتاب من لا یحضره الفقیه چنین آمده است: «امام صادق(علیه السلام)فرمود: هرگاه راه را گم کردى صدا بزن یا صالح! یا بگو: یا أبا صالح راه را به ما نشان دهید، خداوند شما را رحمت کند!»

مرحوم مجلسى(رحمه الله) نیز در این رابطه داستانى در بحار الأنوار نقل کرده است،، در حالیکه با رجوع به آن احادیث و دقّت در آنها معلوم میگردد، احتمالا صالح یا أبا صالح نام جنّى است که مأموریت دارد تا اشخاص گمشده را هدایت و راهنمایى کند.الله اعلم ...

امّا مرحوم مجلسى(رحمه الله) در حکایات و داستانهاى اشخاصى که امام زمان(علیه السلام) را دیده اند «قضیه اى را از پدرش نقل میکند و او نیز از شخصى بنام امیر اسحاق استرآبادى که چهل مرتبه با پاى پیاده به حجّ مشرّف شده بود نقل میکند که در یکى از سفرهایش قافله را گم کرد و متحیّر با حالت عطش و بىآبى مانده بود، سپس صدا زد یا صالح یا أبا صالح ما را راهنمایى بفرما، ناگاه شخص سوارهاى را از دور دید که آمد و او را راهنمایى کرد و به قافله اش رساند، وى میگوید: پس از آن قضیّه من متوجه شدم که او حضرت مهدى(علیه السلام) بوده است.»

 روشن است که این قضیه ارزش علمی و استدلال

/ 31 نظر / 52 بازدید
نمایش نظرات قبلی
sadegh

واقعاجای تعصفه.من از خودم متنفر شدم تو چطور به خودت اجازه میدی درباره اقا اینطور صحبت کنی ها عوضی؟باید چنان فوشی بهت بدم؟اگه دوباره چرت و پرت نوشتی هر چی از دهنم در بیاد بهتون میگم تازشم مردمای بی سواده از خودراضی این چرت و پرت هاروباور نکنین برین هر چی میخواین از قران بدونین یا کتاب های معتبر 09356649203 اگه دوس داشتین زنگ بزنین.

sadegh

واقعاجای تعصفه.من از خودم متنفر شدم تو چطور به خودت اجازه میدی درباره اقا اینطور صحبت کنی ها عوضی؟باید چنان فوشی بهت بدم؟اگه دوباره چرت و پرت نوشتی هر چی از دهنم در بیاد بهتون میگم تازشم مردمای بی سواده از خودراضی این چرت و پرت هاروباور نکنین برین هر چی میخواین از قران بدونین یا کتاب های معتبر 09356649203 اگه دوس داشتین زنگ بزنین.راستی به همین نظر بدین تامن بتونم بخونم.دوستون دارم جوجوووووووووووووووووو

sadegh

بابا از زندگی سیر شدم نخواستم چیزی بدین هه هه هه هه هه هه هه هه راستی شهادته حواسم نبود

sadeghالبته سید صادق

بابا از زندگی سیر شدم نخواستم چیزی بدین هه هه هه هه هه هه هه هه راستی شهادته حواسم نبود

اسماعیلی فر

اگرفرزندی داشت نسل امامت ادامه میافت وبنابرفرموده پیامبر امامت تنهاباعدد12 پایان یافته

اسماعیلی فر

اگرفرزندی داشت نسل امامت ادامه میافت وبنابرفرموده پیامبر امامت تنهاباعدد12 پایان یافته

جمال الاسبوع

با سلام. در روایات اهل بیت علیهم السلام و خصوصاً در مفاتیح الجنان مثلاً دعای 23، دعای روز جمعه زیارت امام ع و... آمده است که امام (ع) فرزند دارند و این روایات بیش از 40 تا هستند. نویسنده این مطلب برخی از این روایات را بیان فرمودند، ولی در حقیقت روایات بیش از این هستند که اولاد امام مهدی حکومتداران بعد از ایشان هستند و این را شهید صدر، سید مرتضی، شیخ کفعمی، علامه مجلسی، سید بن طاووس، میرزا نوری و بسیاری از علمای پیشین بیان کردند. سید مرتضی (ره) در توضیح و تعلیق روایت: (… قائم و قوام بعد از او …) می گوید: (تکلیف با وفات امام مهدی(ع) منقطع و زوال نمی یابد بلکه جایز است ائمه ای بعد از او حضور یابند تا به حفظ دین و مصالح اهل آن، حکومتداری کنند و این امر ما را از تسمیه ی اثنی عشری خارج نمی سازد...). بحار الأنوار ۱۴۸/۵۳٫. شهید صدر می‌گوید: (… و از اینجاست که امام مهدی (ع) به تعیین ولی امر یا خلیفه ای در زمان عمر خویش چه بسا در سال اخیر، اقدام خواهد کرد که او رئیس و حاکم دولت عدل الهی بعد از ایشان و اولین حاکم در حکومتداری اولیاء و صالحان می باشد؛....). چون مطالب در این باره زیاد است به همین دو مورد کفایت می‌کنم.

جمال الاسبوع

جناب آقای اسماعیلی روایات این را بیان فرمودند و جای شک و تردیدی نیست، ضمن چرا شما حق ازدواج و صاحب فرزند شدن دارید در حالی که برای امام ع جایز نمی‌دانید؟ ظاهراً شما به مقاله نویسنده توجه نفرمودید. خواهر گرامی خانم زمانی: گفتن این که زن ایشان نباید زمینی باشد با افسانه‌ها بسیار سازگاری دارد، لطفاً از قضیه امام (ع) افسانه نسازیم چون بسیاری از منتظران به خاطر همین افسانه‌سازی‌ها از دین کلاً دل‌زده شدند، بیایید مقداری تسلیم اهل بیت (ع) باشیم و تحقیق به عمل آوریم، هر چه اهل بیت (ع) امر فرمودند تسلیم امر شویم و هر آن‌چه از آن نهی فرمودند دوری و اجتناب کنیم. فلسفه غیبت را درست آمدید منتهی در مورد فلسفه ازدواج اشتباه کردید. می‌توانید به این صورت بیان کنید که امام (ع) حکیم و دانا است و برای غیبتش فلسفه‌ای است که باید با ازدواج و صاحب فرزند شدن در تضاد نباشد، لذا در نتیجه به جای این که همسر امام (ع) را فوق زمینی تصور کنیم بهتر است بگوییم که امام (ع) بدون معرفی خود ازدواج نمودند و شخصیت خود را ناشناخته باقی گذاشتند. در ادامه این دیدگاه، حکایتی نقل می‌کنم. اگر کسی دوست داشت بحث کند ایمیل بگذارد.

جمال الاسبوع

در کتاب صحیفه الأبرار جلد پنجم، باب معجزات امام همام، ولی المتولی بقیه الله، حجه بن الحسن علیه السلام، حدیث ۹۳ آمده است: پدرم از شیخ متأهلین، شیخ احمد بن زین الدین احسانی (قدس روحه) از پدر گرامیش زین الدین بن ابراهیم از کسی که روایت کرده، نقل می کند: (همانا حجت بن الحسن (ع) بسوی مرد جامه دوزی آمد پس نزدیک او، بر تنه ی درختی نشست و به او فرمود: دخترت را به همسری من در آور. مرد جامه دوز گفت: من شما را نمی شناسم، از کدام طایفه هستی، براستی که هستی؟ فرمود: از نسبم سؤال مکن. اگر دوست داری به من همسر دهی، پس این کار را بکن (دخترت را به همسری من در آور). مرد گفت: باید با مادرش مشورت کنم. پس از جای خود برخاست و به خانه رفت تا به همسرش در این مورد مشورت کند. اما هنگامی که از خانه خارج شد، هرگز آن شخص را ندید. و به آن جامه ای که می دوخت خیره شد و دید که دوخت و دوز آن تمام شده و آماده است و به تنه ی درختی که امام بر روی آن نشسته بود، نگاه کرد و دید که آن سبز گشته و برگ داده و بر تنه اش این ابیات حک شده اند: أنا العلوی الهاشمی الذی ارتمى-به الخوف والأیام بالمرء ترتمی- وضاقت بی الأرض والفضا برحبها- و لم أستطع نیل السماء ب

جمال الاسبوع

و اینگونه امام مهدی ارواحنا له الفداء حال و وضع خود در این دنیا را بیان می فرماید: من هستم علویّ هاشمیّ آن کسیکه ترس او را از میان مردم خارج نموده و روزگار کارش این چنین است که مردمان شایسته ی الهی را از میان مردم خارج می کند. و زمین و فضا با همه این فراخیش بر من تنگ گردیده و نمی توانم با نردبانی هم به آسمان بالا روم. و این زمینی که من روی آن این اشعار را نوشتم به خط خودم از مِلک من بدان و اگر خواهی به آن اقرار کن و بفهم. بر سر هر سه چون سنان مدّی بکشد آن چنان که نبود خم. بعد از آن میم بی دمی باشد که بود کور و چشم او بر هم. پس بود نردبان سه پایه که نباشد از آن زیاد و نه کم. بعد از آن چار الف بود همسر چون انامل ستاده پهلوی هم. هست آنگاه‌ ها و پس واو که بود کج به هیأت محجم…. شیخ (خداوند روحش را پاک گرداند) گفت: (پدرم به رحمت الهی پیوسته: و نقل می کند هنگامی که مرد جامه دوز بازگشت و به مغازه ی خود نگاه کرد، دید که آن مغازه دو نصف شده؛ زیرا امام (ع) در آن فرو رفته و غایب گشتند و آن مغازه همان سرداب موجود در سرّ من رأی می باشد که تا به امروز، تبدیل به زیارتگاهی شده که امام را در آن زیارت می کنند).